Volvo Cars standaryzuje nazwy modeli samochodów w pełni elektrycznych, zgodnie z trwającą transformacją w kierunku bycia producentem wyłącznie samochodów elektrycznych do 2030 roku. Ustandaryzowane nazwy modeli ułatwią klientom poruszanie się po gamie produktowej Volvo podczas poszukiwań nowego samochodu.

Modele w pełni elektryczne XC40 Recharge i C40 Recharge zostają przemianowane kolejno na EX40 i EC40, co odpowiada nazewnictwu w pełni elektrycznych: EX30, EX90 i EM90. Nazwa XC40 pozostaje zarezerwowana dla wariantów z napędem spalinowym. Zmiany obejmują również usunięcie oznaczenia Recharge z modeli hybryd plug-in, które od teraz są oznaczane sufiksem T6 lub T8, wskazującym na poziom mocy.

W 2023 roku samochody w pełni elektryczne stanowiły 16 procent globalnych wolumenów sprzedaży, co oznacza wzrost o 70 procent w porównaniu z 2022 rokiem. Modele EX30, EX90 i EM90 wyjadą na drogi w tym roku, co spowoduje, że liczba w pełni elektrycznych modeli Volvo w portfolio produktowym wzrośnie do pięciu, a wkrótce mają je wzbogacić kolejne, nowe modele.

„Standaryzacja nazw naszych pierwszych elektryków i ich uspójnienie z resztą portfolio samochodów elektrycznych uprości naszym klientom analizę rozwijającej się oferty, co istotne ponieważ jednocześnie będziemy odświeżać ofertę samochodów hybrydowych” – mówi Björn Annwall, chief commercial officer and deputy CEO.

Koncern wprowadza jednocześnie nowy pakiet oprogramowania Performance dla wariantów Twin Motor modeli EX40 i EC40 oraz aktualizację dla poprzedniego roku modelowego. Pakiet oprogramowania Performance, który zwiększa moc o 25 kW dla szybszego przyspieszenia, obejmuje również unikalne mapowanie pedału wpływające na szybszą reakcję na gaz oraz unikalny tryb jazdy Performance odblokowujący pełne 325 kW.

Na wybranych rynkach oprogramowanie Performance będzie oferowane jako opcjonalny pakiet uaktualnień za pośrednictwem aplikacji Volvo Cars i dostępne podczas składania zamówienia na nowy samochód. Kierowcy poprzedniego roku modelowego (2024) samochodów C40 i w pełni elektrycznych XC40 Recharge będą mogli zakupić i pobrać oprogramowanie z poziomu kanapy.

Volvo inwestuje także w rozwój samochodów hybrydowych. Warianty benzynowe mild hybrid B5 dla modeli XC60 i XC90 teraz mają bardziej efektywny cykl spalania, co ma przynieść redukcję emisji CO2 i poprawić wykorzystanie paliwa o około 4 procent dla modelu XC60 i około 2 procent dla modelu XC90 na podstawie cyklu WLTP.

Dodatkowo, w ofercie pojawia się wariant Black Edition dla modeli EX40, EC40 i XC40, na wzór sukcesu XC60 Black Edition wprowadzonego w ubiegłym roku. Modele Black Edition są lakierowane na kolor Onyx Black, mają czarne znamiona marki, 20-calowe pięcioramienne felgi lakierowane na wysoki połysk oraz wnętrza z mikrotechu lub tekstylnego węgla.